See Raaska on Wiktionary
{
"etymology_text": "Possibly a variant of Raasakka.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Raaska",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaska",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Raaska",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Raaska",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Raask",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Raaska-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑːskɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝ːs̠kɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːskɑ"
}
],
"word": "Raaska"
}
{
"etymology_text": "Possibly a variant of Raasakka.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Raaska",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaska",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Raaskaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raaskattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raaskoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raaskoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Raaska",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Raaska",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Raask",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːskɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑːskɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑːskɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝ːs̠kɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːskɑ"
}
],
"word": "Raaska"
}
Download raw JSONL data for Raaska meaning in All languages combined (19.8kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Raaska",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Raaska",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.